BHAGAVAD-GITA, TEMELJ VZHODNE MODROSTI

BHAGAVAD-GITA, TEMELJ VZHODNE MODROSTI

Bhagavad-gita oziroma Gospodova pesem je najpomembnejši spis Vzhodne modrosti in samo bistvo Mahabharate, ki je eden najstarejših epov na svetu. Usmerja nas k postopnemu dvigovanju zavesti, vse do najvišje popolnosti, ne glede na vero, življenjski nazor, poreklo ali kakšno drugo materialno okoliščino. Na začetku štirinajstega poglavja pravi: »Razodel ti bom največjo modrost, najpopolnejše znanje, s katerim so vsi modreci dosegli najvišjo popolnost.«

Znanje, ki ga razodeva Bhagavad-gita, je univerzalno, nadčasno in nadversko. Je znanje o večni naravi živega bitja in o njegovem odnosu do narave in drugih živih bitij. Razkriva, kako nanj vpliva čas, kako se dvigniti nad zakon karme, kako se izviti iz suženjstva nagonom in kako vzpostaviti čuteč in vzajemen odnos z Bogom.

Zlata skrinja

Veliki učitelji Gito primerjajo z zlato skrinjo, ki ima pokrov, posut z dragimi kamni. Prvi del, ki podrobneje obravnava jogo delovanja v tem svetu, primerjajo s skrinjo sámo. Zadnji, tretji del, ki odkriva skrivnosti joge pronicljivega razumevanja zakonov duha in narave, primerjajo s pokrovom.

Ta vsebina je namenjena le naročnikom na vsebine. Postanite naročnik tudi vi!

Za dostop do vsebine sklenite naročnino. Izplača se!

Naročnina

Dostopajte do vseh naših vsebin brez omejitev. Sklenite letno naročnino!

Kupi ta članek.

Zakupite lahko tudi trajen individualen dostop do tega članka.

Related posts

Pot do spoznanja

Nam narava lahko da mir v srcu?

Podzavest, nezavedano, zavedno – kakšne so razlike? (piše hipnoterapevtka)