Home odnosi Osamljenost, ki je nič ne more zapolniti

Osamljenost, ki je nič ne more zapolniti

by maja5p
0 comments

Žalovanje v prazničnem decembru

Praznični december je pred vrati, mesec, ki je po vseh družbenih pravilih mesec veselja, obdarovanj in druženj. Mesec pričakovanj, zaobljub in novih načrtov. A za žalujoče je ta mesec navadno vse prej kot to. Pogosto je to za vas najbolj naporen mesec v letu.

Bolečina in praznina, ki jo žalujoči čutite zaradi smrti vaših ljubljenih oseb, v decembrskih dneh namreč še bolj silita na plano, saj oseb, s katerimi si želite preživeti praznike namreč ni več z vami in glede tega ničesar ne morete storiti. Zato je ta čas za vas čas poln čustvenih izzivov.

Razumevanje notranje praznine in poti do izpolnitve

Pogosto je prisotno čustvo osamljenosti, ki ga ljudje doživljamo, ko ocenjujemo, da se ne družimo s tistimi pomembnimi ljudmi, s katerimi bi si želeli.

Ker so prazniki namenjeni ravno druženju z nam najbolj pomembnimi in ljubimi ljudmi, je osamljenost v tem obdobju za žalujoče pogosto še večja in težja, kot je že sicer. Topline in bližine ljudi, ki ste jih izgubili, ne morete več občutiti in vam zato manjkata. Izgubili ste tudi možnost, da bi jim to toplino in bližino izrazili sami in da bi lepoto praznikov delili prav z njimi.

Dejstvo je namreč, da so vaši pokojni dragi v vaših srcih pustili neizbrisen pečat, ki ga nihče ne more nadomestiti. Pri osamljenosti gre namreč za odsotnost povsem določene osebe ali ljudi, s katerimi bi želeli biti, zato prisotnost drugih oseb tega ne more zapolniti.

Žalujoči si namreč želite prisotnost ravno tistih, ki jih ni več z vami. Neizmerno jih pogrešate. Zelo zelo vam manjkajo. Zato četudi je za praznično mizo zbranih veliko ljudi, vsak od vas ve, kdo vam vseskozi manjka. Praznine, ki nastane zaradi smrti ljubljene osebe, namreč prav nihče drug ne more nadomestiti. Te osamljenosti nič in nihče ne more zapolniti.

Vaš način je pravi način

Ker je žalovanje zahteven proces, ki se ga ne da preprosto ustaviti, se boste mnogi izmed vprašali, kako vam bo sploh uspelo preživeti ta praznični december, ko pa je zunaj vas samo veselje, ki je povsem v nasporotju z vašo veliko žalostjo, ki jo čutite.

Naj vam načini, po katerih bi morali preživeti praznike v skladu z družbenimi normami, ne predstavljajo še dodatnega bremena. Raje ravnajte v skladu s tem, kar čutite, da je dobro in pomembno za vas in ne za druge. Zato sta beseda “ne” in “ne zmorem” v vaših odločitvah dovoljeni. Praznike preživite na način, ki ga zmorete in ki si ga želite vi in ne drugi. Lahko je ta popolnoma enak kot ste praznike preživljali do sedaj. Povsem v redu pa je tudi, če boste praznike odpovedali. Vaš način je pravi način in nikomur ga ni potrebno pojasnjevati. Edino vodilo naj bo vaš notranji mir in tolažba.

Dovolite si čutiti  

Vrtiljak čustev, ki spremljajo proces žalovanja, se bo v prazničnih dneh vrtel hitreje. Poleg že prej omenjene žalosti in osamljenosti, boste lahko čutili tudi druga čustva, kot so jeza, strah, anksioznost, krivda, obup.

Povsem sprejemljivo in normalno je, če čutite nekaj ali pa vse od naštetega. Pomembno je, da veste, da niste edini, ki ne čutite le žalosti. Pomembno je, da veste, da smete čutiti, karkoli že čutite. Pomembno je, da veste, da vam ni potrebno biti “močni”.

Zato se ne obtožujte, če vam ni do smeha in veselja. Dovolite si čutiti in se za svoja neprijetna čustva ne opravičujte. Tudi v prazničnem decembru jih je dovoljeno izražati na načine, ki so sprejemljivi.

Prav tako se vam ni potrebno opravičevati za prijetna čustva, ki jih boste doživljali, pa bo morda kdo okrog vas mislil, da je zanje še prezgodaj. Če boste doživeli tudi trenutke veselja in hvaležnosti, se opomnite, da s tem svojih dragih niste izdali. Z njimi namreč niste povezani le z žalovanjem temveč predvsem z neskončno ljubeznijo.

Novo štetje

Za žalujoče je prehod v novo leto drugačen ne le v vsebinskem in čustvenem smislu, kar naenkrat se spremeni tudi štetje let. Le-ta se od zdaj naprej štejejo popolnoma drugače. Letnice niso več podobne letnici na koledarju. Temveč se štejejo z ničle, od dneva smrti ljubljene osebe naprej. Ta številka zdaj označuje čas, ko se je vaše življenje popolnoma spremenilo in tudi vi z njo.

Če potrebujete dodatno pomoč pri žalovanju, vas vabim, da obiščete Iskreno solzo, kjer boste našli še več koristnih vsebin, ki vam bodo v podporo v tem zahtevnem procesu. Iskrena solza je namreč varen prostor za žalovanje ob izgubi ljubljene osebe, ki vam vašo bolečino priznava. Vam pusti to žalost čutiti in jo izraziti. Vam pusti žalovati. Vedno in predvsem takrat, ko vam to pravico drugi hočejo odvzeti.

Bremšak Saša,  ustanoviteljica in vodja projekta Iskrena solza
Iskreno solzo lahko obiščete na:
www.iskrenasolza.si
FB profil: https://www.facebook.com/iskrenasolza
IG profil: https://www.instagram.com/iskrena.solza/ 

maja5p
Author: maja5p

Morda vam bo všeč tudi

Leave a Comment

Ste prepričani, da želite odkleniti to vsebino?
Preostalih odklepanj: : 0
Ste prepričani, da želite preklicati naročnino in izgubiti vse dostope in ugodnosti?

Ta spletna stran za svoje delovanje uporablja piškotke. Obdelava teh podatkov je v skladu z veljavno regulativo. Z nadaljevanjem uporabe, to sprejemate in se s tem strinjate. Zmenjeno!