Home Naš planet NA MEJI ZMOGLJIVOSTI OKOLJA

NA MEJI ZMOGLJIVOSTI OKOLJA

by edit5p
0 comments
Posledice segrevanja ozračja so lahko katastrofalne

Za življenje in uporabo nam je dan le en planet, ki pa ima omejene vire. Že desetletja številni strokovnjaki in raziskovalci različnih strok opozarjajo na precej dolgo časa znano dejstvo, da ekonomska rast, ki je odvisna od virov planeta, ne more biti neskončna in da se bo nekje v našem sistemu delovanja hudo zalomilo. Kot odziv na pretirano porabo naravnih virov je bil ustvarjen koncept trajnostnosti. Ta poudarja delovanje, ki naravo obremenjuje največ toliko, da se zmore sproti obnavljati oziroma z drugimi besedami – da se ekosistem ne zruši. Vendar pa vsem ugotovitvam in dobrim praksam navkljub okolje potiskamo vedno bolj proti robu.

Kako deluje planet Zemlja?

Številne skrbi se zgrinjajo nad globalnim segrevanjem ozračja že od 60. let prejšnjega stoletja, v znanstvenih krogih pa je ta problematika znana že od 2. polovice 19. stoletja. Da je na Zemlji takšna temperatura ozračja, ki omogoča življenje, poskrbi učinek tople grede. Ta deluje podobno kot pri rastlinjaku, v katerem gojimo zelenjavo. Okoli planeta se zaradi sile težnosti zadržuje debela plast plinov, ki tvorijo ozračje. Tega sestavljajo v večji meri kisik, dušik in ogljikov dioksid (CO2). Učinek tople grede omogočajo toplogredni plini (CO2, metan – CH4 in drugi), ki absorbirajo dolgovalovno sevanje površja in ga ohranjajo v ozračju, namesto da bi prehajalo v vesolje. Posledica tega je, da imamo na Zemlji zmerne temperature v primerjavi z drugimi planeti v osončju. Sama prisotnost toplogrednih plinov pa seveda ni povzročiteljica sedanjega dviga globalnih temperatur ozračja, temveč dejstvo, da se zaradi številnih človeških dejavnosti količine toplogrednih plinov v ozračju povečujejo, in sicer že od začetka prve industrijske revolucije v 18. stoletju. Te dejavnosti so med drugim raba fosilnih virov (premog, nafta, zemeljski plin) v prometu, energetiki, industriji in individualnem ogrevanju stavb, ki pri izgorevanju v ozračje sproščajo CO2, ter živinoreja, ki v ozračje sprošča CH4. Ker pa so posledice segrevanja ozračja lahko katastrofalne, se moramo zavedati, da trenutno že stopamo po meji zmogljivosti okolja.

Ta vsebina je namenjena le naročnikom na vsebine. Postanite naročnik tudi vi!

Za dostop do vsebine sklenite naročnino. Izplača se!

Naročnina

Dostopajte do vseh naših vsebin brez omejitev. Sklenite letno naročnino!

Kupi ta članek.

Zakupite lahko tudi trajen individualen dostop do tega članka.

Morda vam bo všeč tudi

Ste prepričani, da želite odkleniti to vsebino?
Preostalih odklepanj: : 0
Ste prepričani, da želite preklicati naročnino in izgubiti vse dostope in ugodnosti?

Ta spletna stran za svoje delovanje uporablja piškotke. Obdelava teh podatkov je v skladu z veljavno regulativo. Z nadaljevanjem uporabe, to sprejemate in se s tem strinjate. Zmenjeno!