Drevesa nas na več ravneh vsakodnevno oskrbujejo z energijo. Na fizični ravni Zemljo in njene prebivalce oskrbujejo s kisikom in za mnoga bitja predstavljajo dom in zatočišče. Nekatera obrodijo sadove, s katerimi zagotavljajo naš obstoj. Energija gozda prav tako ugodno vpliva na človekovo mentalno, čustveno in duhovno življenje. Toda kako dobro v resnici poznamo življenje dreves? V svetovni uspešnici Skrivno življenje dreves znani gozdar Peter Wohlleben odstira pogled v gozd, ki bo marsikoga presenetil.
DREVESA SE SPORAZUMEVAJO
Drevesa sicer ne govorijo, vendar se sporazumevajo z vonjavami. Tipičen primer so akacije v afriški savani, ki se na tak način branijo pred žirafami. Ko se žirafe lotijo ene akacije, ta v nekaj minutah v svojih listih nakopiči strupene snovi, obenem pa začne oddajati etilen, opozorilni plin, ki druge akacije v bližini opozori na nevarnost. Njene sovrstnice tako aktivirajo strupeno snov, še preden se jim približajo žirafe.
Sporočil pa drevesa ne širijo le kemično, temveč tudi z električnimi impulzi po koreninah. Korenine namreč sežejo dvakrat dlje kot krošnja in se križajo s koreninami sosednjih dreves. Vendar pa to ne velja v vseh primerih, saj v gozdu živijo tudi drevesa samotarji. Pri njih za širjenje novic poskrbijo glive, ki delujejo kot optična vlakna interneta. Tanke niti so v gozdni prsti prepletene tako gosto, da je v čajni žlički prsti tudi več kilometrov teh hif! Zato danes celo znanstveniki govorijo o gozdnem spletu (wood-wide-web), ki povezuje naše gozdove.
Ta vsebina je namenjena le naročnikom na vsebine. Postanite naročnik tudi vi!
Za dostop do vsebine sklenite naročnino. Izplača se!